Lapas

pirmdiena, 2012. gada 20. februāris

Likuma pārkāpšanas efekts!

Teorija saka, un prakse pierāda, ka no rīta 9 līdz 11 ir labākais laiks, lai bērns mācītos ko jaunu. Kristiāna šajā laikā visbiežāk ir darziņā, kur viņa mācās socializēties zviedriski, tad nu vakari, sākot ar 16, lidz vakariņu ēdienreizei, ir mūsu mājmācības brīdis, ja visiem gribas, ir interese un enerģija. 


Šodien notika saules sistēmas demonstrācija, 

 kur, fū, Kristiāna nogura tieši tad, kad man sāka aptrūkties zināšanas. Uz nākamo demonstrējumu materiāls jāpapildina. Zvaigznes, meteorīti un asteroīdi būs viegli, bet ātri apgūstami, tātad jāsagatavo vairāk par katru no planētām un, pamanot Kristiānas interesi par zemes šķērsgriezuma fotogrāfiju, sapratu, ka tas būs ideāls materiāls arī pārejai uz sarunu par vulkāniem. 


Pēc vakariņām parasti mūsu dienas ritms paliek vai nu trakoti traks, kad jāiztērē atlikusī enerģija, vai trakoti miegains, kad nav spēka pat pašai zobus iztīrīt, bet šoreiz... perfekti nostrādāja mana intuitīvā vēlme lauzt vienu no Montessori vides pamatprincipiem, ka katrai "mantai" sava vieta un to nemaina bez bērna piekrišanas (Kristiāna ir bijusi dārziņā izteikti neapmierināta, kad kāds materiāls vairs nav plauktos atrodams tur, kur iepriekš) un Kristiāna kā nekad neredzējusi ķērās klāt visiem tiem darbiņiem un materiāliem pēc kārtas, kas viņai nezinot bija mainījuši savu atrašanās vietu. 


Pēkšņi septiņos vakarā, kad parasti dodamies uz pidžammas vilkšanu, meita mani sauc uz darbošanos ar sarkanzilajiem stieņiem,

 ir gatava arī mācīties ciparu simbolus (šis process mums ir plūdeni bilingvāls), 

spēlēt spēles ar metamkauliņu un ciparu klučiem. Kad matemātikas vilnis beidzies, sagaidīju nogurumu, bet nekā - tiek nests gada aplis un izkārtotas pilnīgi visas gadalaiku kartiņas, tad spēlēta atmiņas spēle 

un vēlreiz uzmesta acs uz saules sistēmas visvēsāko planētu un tad pēc teju divām stundām "darba" izlemts iet gulēt. 
 Nomainot atrašanās vietas zināmajiem materiāliem tie bērna acīs acīmredzot kvalificejās kā jauni. Iemesls šādai maiņai, protams, bija tas, ka vēlējos, lai Kristiāna vairāk pievērš uzmanību matemātikas materiālam un sākotnēji biju paredzējusi to nolikt tiešā acu līmenī, bet tad atcerējos kādas mammas ieteikto metodi kā samazināt laika pavadīšanu pie TV - pa ceļam uz TV izvietot bērnam interesantas lietas, kuras viņš ierauga un uz laiku aizmirst par sākotnējo ideju. Es neraksturīgā vietā noliku sarkanzilos stieņus (kas līdz šim visvairāk bija interesējuši to veidošanas procesā un/vai lietojot iedomu spēlēs nevis mācoties kvantitāti) un ciparu klučus, citu materiālu vienkārši samainīju vietām. Patīkams nogurums. 

7 komentāri:

 1. www.pinktower.weebly.com2012. gada 20. februāris 22:14

  :))) mums darbošanās laiks ir tieši starp 9iem un 11iem, jo tad brālis čuč un mēd varam netraucēti darboties! Un šis laiks ir vispateicīgākais, jo Esterei ir interese un mēs daudz ko padaram! Tad kad Estere atbrauca mājās pēc 2nedēļu prombūtnes , tad viņa ķēra visus materiālus pēc kārtas :) man tāds Oprieks bija! Tagad domāju, ka kādu materiālu vajadzētu izņemt no plaukta uz kādu laiku un tad atkal nolikt atpakaļ! :)

  AtbildētDzēst
 2. Super jums izdevusies darbošanās. Es arī tā ik pa laikam daru (izrādās, ka atkal nepareizi.. :D) un redzu, ka bērni ar citu interesi un dubultu, ja ne desmitkāršu prieku ķeras klāt vecajām mantām vai materiāliem un darbojas nepārtraukti. Tā ka laikam jāatceras vien senais teiciens, ka noteikumi ir radīti, lai tos laiku pa laikam pārkāptu. :)

  AtbildētDzēst
 3. Karīna - tā ir, 9 līdz 11, ja vien iespējams, ir visideālākais laiks! Vēl iedomājos, ka pastiprinātā intese radās arī, jo plaukti vispār brīvāki palika pēc pārkārtošanas. Ticu, ka tie, ar kuriem Estere tagad nedarbojas, ja parādīsies pēc laika, izraisīs interesi!

  Inga - nevienai teorijai nav 100procentīga taisnība un lai arī es esmu fanātiska Montessori piekritēja, pat es saprotu, ka katram savs. Bet ir tomēr viena parādība, kurai ir taisnība visur un vienmēr - mātes intuīcijai, jāļauj tikai tai runāt! Ja intuīcija saka, ka jādara tā, tad tieši tā arī jādara, lai vienalga ko teiktu teorijas vai ārsti :)

  AtbildētDzēst
 4. Beta: nu, ļoti pa smuko! īpaši baudāmi pēc bilžu pievienošanas!

  AtbildētDzēst
 5. kā var uztaisīt tādu saules sistēmu? No kādiem materiāliem tas taisīts?

  AtbildētDzēst
 6. Es izvēlējos pirkt gatavu Saules sistēmas modeli, ne tikai tāpēc, ka saule tajā spīd un planētas rotē, bet arī tāpēc, ka uztaisīt būtu paņēmis pārāk daudz laika. Pirku šajā ierakstā minētajā veikalā: http://ligakrista.blogspot.com/2012/02/kur-es-perku-montessori-materialus.html

  AtbildētDzēst
 7. bet rekur ir Evelīnas taisītās saules sistēmas apraksts,ja ceļas roka pašam gatavot: http://evelinalv.posterous.com/saules-sistema

  AtbildētDzēst

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Follow Me on Pinterest